Umowa o dzieło - ograniczenia w stosunku do umowy o pracę

sxc.hu

Najogólniej mówiąc podstawowa różnica, pomiędzy umową o dzieło a umową o pracę jest taka, że przy umowie o pracę pracownik zobowiązuje się do wykonywania zadań powierzonych przez pracodawcę we wskazanym miejscu (miejsce pracy, np. siedziba firmy) i czasie (np od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16). Natomiast przy umowie o dzieło zleceniodawca (pracodawca) zleca wykonanie dzieła zleceniobiorcy (pracownikowi) w określonym terminie bez precyzowania kiedy i gdzie ma to dzieło wykonywać - ważny jest efekt pracy.

Więcej »

Rodzice szukają pracy dla dziecka

sxc.hu

Tytuł może wydawać się mylący bo nie chodzi o małe dzieci, chodzi o dorosłych ludzi, którzy są dosłownie przyprowadzani przez swoich rodziców do pracodawców jak przyprowadza się małe dzieci do szkoły czy lekarza. Nadopiekuńczy rodzice szukają pracy swoim dorosłym już dzieciom. Dzwonią do pracodawców, umawiają na rozmowy, przyprowadzają na rozmowy kwalifikacyjne, negocjują, ustalają, a ich dziecko ma tylko przytakiwać.

Więcej »

Służbowy adres e-mail a szukanie pracy

sxc.hu

Mogłoby się wydawać, że służbowa skrzynka e-mail należy wyłącznie do nas i nadaje się do tego aby załatwiać prywatne sprawy korzystając z niej. Niestety to nieprawda, pracodawca jako pan i władca w miejscu pracy, może zrobić z naszą skrzynką wszystko co będzie chciał, bez względu na to czy to legalne czy nie.

Więcej »

Rzeczywista płaca a średnia krajowa

sxc.hu

Wielu z nas słysząc informację z Głównego Urzędu Statystycznego o średnich zarobkach w naszym kraju zastanawiało się kto tyle zarabia, że taka średnia wychodzi. Bo niestety średnia ma to do siebie, że często jest daleka od rzeczywistości, a jaka jest rzeczywistość?

Więcej »

Uważaj co umieszczasz w sieci

sxc.hu

W dobie ogólnodostępnych serwisów społecznościowych wiele osób ma konto przynajmniej na jednym z tych serwisów. Niestety dostęp do tych serwisów mają również nasi potencjalni pracodawcy. Jaki może to mieć wpływ na rozwój naszej kariery zawodowej?

Więcej »